Kapıdağ Yarımadası Turu

Kapıdağ Yarımadası turu bir süredir aklımdaydı, özellikle Bulgar bir Youtube içerik üreticisi gezdikten ve üye olduğum motosiklet forumundan bir arkadaşım günübirlik gidip geldiğinden beri. Cumartesi sabahtan çıkıp, geceyi kamp veya pansiyonda geçirdikten sonra yarımadayı tamamen turlayıp Pazar günü dönüş, plan bu.

Saatimi 08:00’e kurmuştum ama gece 02:00’de uyumuş olmama rağmen, 7:15’te uyandım. Hazırlanıp çıktığımda ise saat neredeyse 8:30 oldu. Pendik-Yalova feribotunun 09:00 seferini ucu ucuna yakalayabildim, hem de yedekten, sığmazsak atacaklar 🙂 Önümde 10-15 motosiklet vardı, Freedom Riders isimli bir Harley-Davidson sürüş kulubünün üyeleri.

CeYaR
Freedom Riders

Feribottan sonra, zaman bol, yetişecek iş/güç yok, o zaman niye sahilden gitmiyorum diyerek, Yalova-Çınarcık-Armutlu-Gemlik yolunu takip ettim. Çınarcık’ta çok güzel simit yapan bir fırın vardı ama Çınarcık’a girmeden geçince kahvaltı işini Armutlu’ya bıraktım. Yanlışlıkla Esenköy’ün de içinden geçtim, daha önce geçmemiştim, fena değil ama Çınarcık’tan bile küçük.

Bu yolları 4. kez geçişim, bazı yerlerini ezberledim. Armutlu’da simit/çay yaptım ama hiç memnun kalmadım bu kez, ne ortamdan ne simitten ne çaydan. Beceremedik bu kez!

Gemlik’ten sonra da sahilden devam, Kurşunlu-Mudanya-Trilye. Bu yol eskiden daha kötü idi, sanırım düzeltmişler, yolda ara ara çalışmalara da denk geldim. Mudanya-Trilye arası güzel virajlar vardı. Daha sonra Trilye’den Bursa-Balıkesir yoluna (E90) indim, çünkü Trilye’den sonra köy yolları haritada küçülüyordu, risk almak istemedim o an.

Karacabey’de bir benzin istasyonunda Kymco Xciting kullanan İbrahim ile tanıştım, Bursa’dan Erdek’e kızlarından birinin mezuniyeti için gidiyormuş, Erdek’e kadar birlikte sürdük, Erdek’te de birlikte yemek yedik, sohbet ettik. Gezilerde yeni insanlarla tanışmayı seviyorum, bizim dışımızda da bir dünya olduğunu hatırlatıyor.

Yemekten sonra İbrahim ile yollarımız ayrılıyor, o Erdek’te kaldı ben Ocaklar civarında kamp alanı aramaya başladım. Ocaklar’ın çıkışında, Google Maps’te yorumları iyi olan bir kamp alanı buldum tam deniz kenarında, plaja nazır. Denize girmek çok aklımda yok ama bira içerken izlemesi bile ayrı keyif.

Çadır için yer fiyatında anlaştıktan motosikleti çadırın alanının yanına kadar getirip çadırımı hazırladım, sonra da duş. Kamp alanının tek kötü yanı sıcak su olmaması ama plaj yanında bir kamp alanında biraz normal sanırım. Biraz dinlendikten sonra biraz kitap, biraz müzik ve bira. Haftasonu dediğin böyle olmalı değil mi? Kamp alanının ortak alanındaki masalarda denize karşı bira. Daha sonra hava bozmaya başladı, rüzgar şiddetini iyice arttırdı, neyse ki çadırı deli bağlar gibi bağlamıştım. Sabah Kapıdağ Yarımadası.

Sabah uyanıp eşyalarımı topladım, motosiklete bağladım, ayrılmak için hazırım hazır olmasına ama ödemeyi yapabileceğim kimse yok ortalıkta. Biraz bekledim, telefonla aradım yok, sabah 09:00 oldu hala kimse yok. Ben de Ocaklar merkeze gidip kahvaltı yapmaya karar verdim, zaten 2-3 km, geri dönerim zaten yolumun üzeri diye planladım.

Ocaklar küçük bir kasaba gibi ama etrafta yazlıklar ve oteller de var. Bazı sokakları tek yön ve genelde dar. Kahvaltıyı deniz kenarında bir çay bahçesinde yaptım, sonra da kamp alanına geri döndüm, bu kez ödemeyi yapabildim, artık yola çıkabilirim.

Ocaklar’dan itibaren Kapıdağ Yarımadası’nın yolları çok kötü de değil, çok iyi de. Yol boyunca neredeyse hiç çukur görmedim desem yeridir. Daha önce bu yolların çok iyi olmadığını söylemişlerdi ama her söze inanmamak gerekiyormuş.

Çok güzel yeşil renkte, deniz manzaralı, bol virajlı köy yollarından geçtim, viraj üstüne viraj döndüm, yokuşlar inişler yaşadım. Yol boyunca çok az trafik vardı, buna da çok sevindim.

Küçükova isimli bir koyda off-road festivaline denk geldim, koya inmeden fotoğraf çekip devam ettim.

Yarımadayı tamamen turladıktan sonra artık dönüş yolundayım. Aklıma nedense iskender yemek geliyor, istikamet Bursa. Bandırma-Karacabey-Bursa yolu zevksiz, bol kamyonlu bir yol. Genelde 90km/sa hızla gittim, ara ara kamyonları geçmek için hızlandım.

Bursa şehir içinde bir ara iskenderciyi ararken iyice kayboldum, meğer Koza Han civarındaymış aradığım yer. Nasıl oldu bilmiyorum motosikletle çok dar yaya yollarına girdim, Koza Han ile Kapalı Çarşı civarında bir yerde motosikleti bıraktım iskenderciyi buldum. Yemek sonrasında da tabii ki Koza Han’ da çay keyfi.

Karnımız da doyduğuna göre artık dönebiliriz, Bursa-Gemlik-Yalova sonra da hızlı feribot ile Pendik, istiklal marşı ve kapanış.

Kapıdağ yarımadası, bir gece kalmalı bir haftasonu gezisi için mükemmel seçim oldu. Özellikle virajlı yeşil yollar ruhumu dinlendirdi.

Sonuç;

  • Yapılan yol: 600km
  • Harcanan yakıt: 20lt
  • Kurtarılan kaplumbağa: 3

Rotalar;

Istanbul – Erdek – Ocaklar rotasi
Kapidag Yarimadasi tur rotasi
Ocaklar – Istanbul rotasi
gurcan Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *