Mac Mini üzerinde Mac OS X ve Ubuntu (Dual boot)

Evde uzun bir süredir sunucu olarak Mac Mini kullanıyordum. Snow Leopard kurulu olan sunucum Mac Mini (Mac Mini 1,1 i686 – 2006 ve öncesi) eski olduğu için artık üzerine Lion veya Mountain Lion kuramazdım. Ayrıca yeni gelen birçok universal uygulama 64bit istiyordu. Ben de üzerinde Ubuntu çalıştırmak için araştırmalar yapıyordum. Sonunda dün cihazı ofise getirdim (evde ekransız kullanıyordum) ve kurulum yaptım.

Mac Mini İntel işlemci kullandığı için Ubuntu seçtim. Kurulum için tek gereken Ubuntu image dosyası ve Mac Mini BIOS yerine EFI kullanığı için rEfit.

– rEfit ‘i download edin ve Mac üzerine kurun. ( Kurulumun / dizinine yapıldığından emin olun.)
– Ubuntu CD/DVD ‘nizi veya bootable Ubuntu USB diskinizi cihaza takın ve cihazı yeniden başlatın.
(Mac Air kullanıyorsanız external CD/DVD kullanabilir ya da başka bir cihaz üzerinde Ubuntu USB Creator veya uNetBootin kullanarak Ubuntu USB kurulum diski oluşturabilirsiniz.)
– Cihazı yeniden başattığınızda rEfit açılış yöneticisi çıkacaktır.
– Disk bölümlendirme için gParted tercih ettim.
– gParted seçtiyseniz rEfit ile seçim yapıp Ubuntu Live açılışını başlatın, gParted ile Linux için 2 partition (1-ext4 , 2-swap) oluşturun.
– Ubuntu kurulumunu tamamlayarak cihazı yeniden başlatın.

Artık hem Mac OS X hem de Ubuntu çalışan bir Mac’iniz var.

* Varsayılan olarak Ubuntu açılmasını istiyorsanız; /efi/refit/refit.conf dosyasında aşağıdaki satırı açın, cihazı yeniden başlatın.

default_selection L

gurcan Written by:

3 Comments

 1. May 16, 2013
  Reply

  Oldukça sade bir anlatım olmuş hocam, bende de MacBook Pro mid 2012 var ve bu konuda ne zamandır şöyle bir anlatıma denk gelemiyordum.

  Ellerinize sağlık.

  • gurcan
   May 19, 2013
   Reply

   Tesekkurler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *