Trakya Gezisi – Bölüm 2 – Kırklareli

Kıyıköy içini gezdikten sonra bu kez Vize yoluna koyuldum. Kıyıköy – Vize yolu kalite olarak fena değil, orman içinden giden yaklaşık 40km. Vize ‘de yakıt almak için durdum daha sonra da kahvaltı yapmadan yola çıktığım için kahvaltı yapacak bir yerler aradım. Ana caddeye yakın bir yerde bir kafede kahvaltı yapıp, Kırklareli’ye bir 40km daha devam ettim. Vize – Kırklareli yolunun bir kısmının asfaltı yenilenmiş ve çok güzel. Zaman zaman yol fotoğraf çekmek için harika görüntüler sunuyor.

İsmet Abi’nin peşinden mi gitsem?

Kırklareli’ye vardığımda saat neredeyse 12:00 olmuştu, şehir içine girip ilk olarak daha önceden haritamda işaretlediğim Atatürk Evi’ni buldum ancak öğle arası olması sebebiyle ziyarete kapalı idi, ben de hem açılış saatini beklemek hem de serinlemek için binanın karşısındaki çay bahçesinde soğuk bir limonata içtim. Limonata içerken haritaya bakarken, öğle yemeği için planladığım köftecinin yine gezme planımda olan kent müzesi ile karşı karşıya olduğunu farkettim. Çay bahçesinde beklemek yerine önce öğle yemeğini halledip müze sırasını değiştirdim. Yemek yediğim köfteciyi üye olduğum motosiklet.net sitesinden Tommygun önermişti sağolsun, iyi bir seçim yapmış. Çok aç olmadığım için köfteyi yarım porsiyon isteyip piyaza yüklendim. O sıcakta çok güzel gelen cacık ve tahinli Hayrabolu tatlısı yedikten sonra bir an acaba yerimden kalkmasam mı diye düşündüm. Biraz kendime gelince hemen karşıdaki kent müzesine girdim.

2 katlı bu güzel müzede çoğunlukla Vize/Saray/Kıyıköy/İğneada civarlarında bulunmus tarihi eserler sergileniyor. Bahçesinde çok sayıda sütun başı, mezar steli, lahit ve başka buluntular var. Çok zengin bir koleksiyonu olmasa da bölgenin değerlerini ortaya koymak için önemli bir müze.

Müzenin bekçisi 🙂

Saatin 13:00 ‘ü geçtiğini farkedince bir sonraki durağım olan Kırklareli Atatürk Evi’ne gittim. Belediye tarafından restore edilmiş bir konakta düzenlenmiş olan müzede Atatürk fotoğraflarının sayısı ve çeşitliliği oldukça ilginç. Daha önce görmediğim bir kaç fotoğrafa denk geldim. Konağın odalarının her biri farklı konulara ayrılmış. Atatürk’ün ailesi için ayrı bir oda, kurmay heyeti ile birlikte çarpışmaları idare ettiği zamanlar için ayrı bir oda vs. Müze görevlileri sürekli binada dolaşarak müze ve Atatürk’ün Kırklareli ziyaretleri hakkında bilgi veriyor.

Müze binası olan konak dıştan da oldukça güzel görünüyor. Ayrılmadan önce konağın ve yanda otel olarak hazırlanacağı yazan binanın da fotoğraflarını çektim.Kırklareli’nde başka gezecek bir yerler planlamadığım için Atatürk Evi ziyaretinden sonra Edirne’ye doğru yola çıktım.

Kırklareli Atatürk Evi
gurcan Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *