HP Pavillion dv2 üzerinde Mac OS X (iATKOS v7) kurulumu

Hafta içinde şirketin kullanım için verdiği HP Pavillion dv2 (model dv2-1020et) üzerine iAtkos v7 (10.5.7) kurmayı denedim, hiç uğraşmadan ilk seferde kuruldu. Kurulum için seçenekleri yazının sonunda bulabilirsiniz.

Deneyimlerim ;

– Wifi, Bluetooth, Webcam, Trackpad (driver olarak ApplePS2 deneyeceğim) gibi özellikler kurulum sonrasında hiç değişiklik yapmadan çalışıyor. Özellikle ilk kurulum sırasında avatar kısmında webcam çalışınca çok şaşırdım kabul ediyorum 🙂

– Ses kartı sürücüsünde (VoodooHDA) problem var gibi, sesler cızırtılı çıkıyor.

– SD/MMC kart yuvasını henüz denemedim.

– Ekran çözünürlüğü kurulum sonrasında 1024×768 oldu, QE olmuyor ama CI çalıştı. HDMI output olur mu acep ? 🙂

– USB sürücüsünü tekrar kontrol etmeli, bazen Kernel Panic veriyor.

Kurulum için iATKOS v7 DVD ile boot ettikten sonra aşağıdaki seçenekleri seçin ve kurulum yapın, bu seçenekler dışında seçim yapmayın.

* iATKOS v7 Main System
* Bootloader -> Chameleon v1
* x86 Patches -> /Extra Directory , DSDT
* Decrypters -> AppleDecrypt
* Kernel -> 9.5.0 Kernel voodoo
* Disabler
* OHR
* Drivers ->
VGA -> ATI -> ATI HD

System ->
SATA -> ATI SATA/IDE

USB

Sound -> Voodoo HDA driver

PS/2 Mouse/Keyboard -> Voodoo PS/2 driver with trackpad plugin

Laptop Battery

ext2fs

NTFS-3G

Network ->
Wired -> Realtek -> Realtek R1000
Wireless -> Broadcomm BCM43xx

gurcan Written by:

5 Comments

 1. megafrequency
  December 13, 2011
  Reply

  merhaba, notebookunuzun ekran kartı ve chipseti ati mi nvidia mı?
  bende ati olan dv2 var ve deli oldum kuramadım bi türlü mac sistem. ve birazda yeniyim, acaba beni yönledirebilirmisiniz. kurulumda neler yapacağıma dair. çünkü cd yi taktıktan sonra dil seçenekleri vs geçtikten sonra hddyi göremiyorum. şimdiden teşekkür ederim.

  • December 13, 2011
   Reply

   Ekran karti ATI Mobility Radeon 3470 [1002:95c4] (RV620 chipset) ve 1280×800 kullanilabiliyor sanirim. Hangi OSX86 edition ve versiyon kullandiginizi yazmamissiniz. Ben Leo4All ile basladim, sonra Kalyway ve iAtkos kullandim. Su an iAtkos 10.6.3 (S3) ‘den update ile 10.6.8 haline getirdigim bir Mac OS X’den yaziyorum. iAtkos S3 bazi SATA diskleri gormuyor sanirim, eger BIOS’ta SATA/ATA/RAID ayari varsa, degistirip IDE haline getirmeyi ve o sekilde kurmayi deneyin.

   • megafrequency
    December 14, 2011
    Reply

    Gürcan hocam öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Benım dv2 ozellıklerı su sekılde sizinkinede yakın, Ati Mobility Radeon 3410 RV620LE X95C4, Chipset’imde RS690/RS690M.
    Ben iAtkos S3 V2 kurmayı deniyorum. şimdide sizin denediğiniz versiyonu indiriyorum bir yandan. birde onla deniyeceğim. ama takıldığım nokat şu yada eksik yaptığım. ben yenıyım bıraz bu boot ettıkten sonrakı adımları nasıl yapacagımı bılmıyorum boot komut satırı gelyor oradamı yazıyoruz yoksa kurulum menusundemı acaba. belkıde orda eksıgım var sanırım. çünkü ben kurulumu mu boot ettıkten sonra f8 ıle boot komut satırına düşüp
    -x -v busratio=20 (and/or cpus=8)komutu ile kurmayı denıyorum. masaustu pcmde diski de goruyor kuruyor ama kurulumdan sonra acılmıyor elma olece kalıyor. nerde yanlıs yapıyorum acaba ya :S

 2. yılmaz
  April 10, 2014
  Reply

  merhaba hocam. bilgisayarına sahibim aşağıda özellikleri var bilgisayarıma mac os kurmak istiyorum fakat ubuntu yu da kullanmak istiyorum (dual boot yapmak istiyorum). Nasıl bir yol izlemeliyim? Mail adresime cevap verirseniz daha erken dönerim sizlere iyi çalışmalar.

  hp xm706ea pavilion dv3

  İşlemci Modeli : İntel Core™ i7 740QM
  Bellek : 4 GB
  Ekran Kartı ATI : Mobility Radeon™ HD 5470 Grafik kartı, 512 MB’si atanmış DDR3 olmak üzere 2270 MB’ye kadar toplam grafik belleği

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *