Regexp kullanarak postfix’te catch-all tanimi

Diyelim ki, mail sunucunuzda bir çok alan adı var, bunların her birinde gurcan.ozturk@domain1.tld, gurcan.ozturk@domain2.tld şeklinde tanımlar yapmak istemiyorsunuz, her domaine gelen gurcan.ozturk maillerini tek bir emailde toplamak istiyorsunuz. (catch-all işlemi) Postfix’te aşağıdaki ayarları yaparak bunu basitce sağlayabilirsiniz.

Öncelikle /etc/postfix/main.cf dosyasına aşağıdaki satırı ekleyin.

virtual_alias_maps = regexp:/etc/postfix/virtual

Daha sonra /etc/postfix/virtual dosyası içine aşağıdaki satırı ekleyin, dosya yoksa oluşturun.

/^gurcan.ozturk@/ gurcan.ozturk@domain.tld

Aşağıdaki komutları sıra ile verdikten sonra, yaptığınız ayarlama aktif olacaktır.

postmap /etc/postfıx/virtual
postfix reload

İçince gurcan gecen her emaile gelenleri toplamak için ise catch-all satırı şu şekilde olmalıdır.

/.*gurcan.*@/ gurcan.ozturk@domain.tld

3 thoughts on “Regexp kullanarak postfix’te catch-all tanimi

  1. ali says:

    Merhaba size bu konuda bir soru sormak istiyorum. postfix üzerinde return-path tanımı yapmak mümkün müdür? günlerdir bu sorunun cevabını arıyorum. yapmak istediğim olmayan bir adrese mail gönderdiğimde gelen hata mesajı niteliğindeki mailleri istediğim mail adresine yönlendirmek. örnek olarak ben sunucumdan yok@yok.com adresine bir mail gönderdim hata mesajı default olarak maili gönderen kişiye dönüyor ben bu hata mesajını başka bir e-posta adresine yönlendirmek istiyorum. bu konuda bilginiz var mı?

    Reply
  2. ali says:

    Merhaba, cevabınız için sonsuz teşekkürler. bir haftadır bu sorunun cevabını arıyordum. bu aramalar içinde boğuşurken sitenizdeki yazıya kadar geldim ve size de sormak istedim. gerçekten çok çok teşekkür ederim. iyiki varsınız : ) izninizle ufak bir soru daha sormak istiyorum. peki her mail adresine ayrı bir adres tanımlayabilir miyiz? a@site.com adresinin bounce mesejları b@site.com adresine gitsin gibisinden? tekrardan teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.