Perl ile MP3 Server

İzmir ‘deki evimde base Debian kurulu bir linux sunucum var. Bu sunucunun firewall, web server, ftp server, file server görevlerinin dışında bir görevi de download ettiğim dosyaların tek bir yerde durmasını sağlamak. Bu amaçla üzerinde Samba servisi de kurulu durumda. Ancak bu sunucuya vermek istediğim görevlerden biri de mp3 dosyalarımı tek bir dizinde tutup ağdaki diğer bilgisayarların müziği buradan dinlemesini sağlamaktı. Bunun için linux üzerinde konsolda çalışan, az bellek harcayan, basit bir programa ihtiyacım vardı, ama bulduklarım genelde grafik ekranda çalışan ya da web sunucu üzerinden yayın yapan programlardı. Sonunda Perl ile çalışan, kolayca özelliklerini değiştirebileceğim bir program buldum.

http://mirror.arcticnetwork.ca/pub/CPAN/authors/id/S/SP/SPARKS/whisper_1_2.pl adresinden download edilebilen bu Perl scripti ile bir dizindeki tüm mp3 dosyaları ağdaki diğer bilgisayarlarla kolayca dinlenebiliyor. Test ortamında Winamp kullandım. Kendi mp3 sunucunuzu kurmak için ihtiyacınız olan sadece bu script. Scriptin çalışması için gereken Perl modüllerine CPAN Perl Module Search sayfasından arama yaparak ulaşabilirsiniz. Sunucuyu çalıştırmak için linux komut satırında

arcadian@arcadia:~# perl whisper_1_2.pl -d &

yazmanız yeterli. Herşey beklendiği gibi çalışırsa programı çalıştırdığınız konsolda aşağıdaki gibi bir bilgi göreceksiniz.

Searching for mp3’s, one moment…
121 mp3’s in list.
Listening on port 2020…

Artık Winamp programınızı açıp Play Location/URL seçeneğini seçip adres kısmına http://sunucu.adresiniz:2020 yazdığınızda mp3 dosyalarınızı ağınızdaki diğer bilgisayarlardan dinleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

gurcan Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *